Att månens faser påverkar oss på olika sätt kan väl de flesta hålla med om. Framförallt är det vid fullmåne som det påstås att folk reagerar på alla möjliga olika sätt.
– Månen får ju tidvattnet att gå upp och ned. Det är ju inte konstigt om det händer något i levande varelser också, säger psykiatriprofessor Lars von Knorring.
En del studier har visat att det föds flera barn vid fullmåne, att människor söker sig till sjukvården med astma, gikt, psykiska problem, stress och andra skador ökar också vid fullmåne. Det finns även de som påstår att de sover sämre vid fullmåne, men det finns inga vetenskapliga bevis för detta. Det sägs att bara att man vet att det är fullmåne, så sover man sämre.
Hörde en bagare som sa att brödet, som bakades vid nymåne, smakade annorlunda och bättre på något sätt.
Men återigen det kan vara människornas tro på att saker är, och har så varit i åratal, på ett visst som påverkar oss, mer än månens faser.